Βαθμοί απόλυσης και πρόσβασης

Η συνολική αξιολόγηση του μαθητή στη Γ΄ Λυκείου βασίζεται:

Για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα: κατά 30% στον προφορικό βαθμό του καθηγητή και κατά 70% στο βαθμό των γραπτών προαγωγικών εξετάσεων του Ιουνίου ισχύει μόνο για τον υπολογισμό της βαθμολογίας με την οποία ο μαθητής είναι υποψήφιος για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ, για την προαγωγή και την απόλυση από το Λύκειο προφορικός και γραπτός συμμετέχουν ισότιμα κατά 50%.

Για τα ενδοσχολικώς εξεταζόμενα μαθήματα: κατά 50% στον προφορικό βαθμό του καθηγητή και κατά 50% στο βαθμό των γραπτών προαγωγικών εξετάσεων του Ιουνίου.

Ο βαθμός των μαθημάτων της Γ΄ Λυκείου προκύπτει από συνυπολογισμό του προφορικού και του γραπτού βαθμού του μαθητή με τον παρακάτω τρόπο:

Ως προς την εξαγωγή του βαθμού του Απολυτηρίου λαμβάνεται υπόψη ο Γενικός Μέσος Όρος σε όλα τα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Επίσης, λαμβάνεται υπόψη η επίδοση των μαθητών στις δύο τελευταίες τάξεις του Λυκείου (30% για την Β΄ Λυκείου και 70% για την Γ΄ Λυκείου υπό τον όρο ότι ο Γ.Μ.Ο. της Β΄ Τάξης είναι μεγαλύτερος απ’ αυτόν της Γ΄ Τάξης. Αν αυτό δεν ισχύει, δεν υπολογίζεται η επίδοση του μαθητή της Β΄ Τάξης.

Οι μαθητές που δεν προάγονται επαναλαμβάνουν την τάξη.

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης που δεν απολύονται ούτε με την προσαρμογή των 5 μονάδων έχουν τις εξής δυνατότητες:

Να επαναλάβουν τη φοίτηση στη Γ΄ τάξη και να επανεξεταστούν σε όλα τα μαθήματα.
Να προσέλθουν στις γραπτές εξετάσεις του Ιουνίου του επόμενου έτους σε όλα τα μαθήματα χωρίς να φοιτήσουν στο Λύκειο. Στην περίπτωση αυτή, παραμένει αμετάβλητος ο βαθμός των τετραμήνων.
Οι μαθητές αυτοί δηλώνουν την επιλογή τους με υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 που καταθέτουν το πρώτο 10ήμερο του Σεπτεμβρίου στη Δ/νση του Λυκείου στο οποίο φοιτούσαν.

Το απολυτήριο του Ενιαίου Λυκείου εκδίδεται μια (1) φορά, ο βαθμός του γράφεται με προσέγγιση δέκατου και δεν αλλάζει.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ

Από το σχολικό έτος 2000-2001 οι βαθμοί για τους απόφοιτους του Λυκείου διακρίνονται σε τρεις κατηγορίες:

1. Προφορικός βαθμός, που είναι ο μέσος όρος των βαθμών των δύο τετραμήνων, προσαρμοσμένος (εάν χρειάζεται) ώστε να διαφέρει μόνο κατά δύο μονάδες από τον βαθμό του γραπτού
  2. Γραπτός βαθμός, που είναι ο βαθμός των τελικών γραπτών εξετάσεων,
  3. Βαθμός πρόσβασης, που είναι το άθροισμα των γινομένων του προφορικού με συντελεστή 0,3 και του γραπτού με συντελεστή 0,7.

Βαθμός πρόσβασης της τάξης είναι ο μέσος όρος των βαθμών πρόσβασης όλων των μαθημάτων που εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο. Ο Γενικός Βαθμός Πρόσβασης διαμορφώνεται από τους αντίστοιχους βαθμούς πρόσβασης των δύο τελευταίων τάξεων (σε ποσοστό 30% για τη Β΄ τάξη και 70% για τη Γ΄ τάξη). Ισχύει και πάλι η προϋπόθεση να είναι μεγαλύτερος ο βαθμός πρόσβασης της Β΄ τάξης, αλλιώς μετράει σε ποσοστό 100% ο βαθμός πρόσβασης της Γ΄ τάξης.

Οι βαθμοί πρόσβασης αναγράφονται σε ειδική ΒΕΒΑΙΩΣΗ, για την συμμετοχή τους στη διαδικασία εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και που χορηγείται:

Στους τελειόφοιτους Ενιαίου Λυκείου που προάγονται και λαμβάνουν απολυτήριο μετά από συμμετοχή στις εξετάσεις που διενεργούνται σε εθνικό επίπεδο.

Στους κατόχους απολυτηρίου Ενιαίου Λυκείου παλαιότερου σχολικού έτους οι οποίοι συμμετέχουν το έτος αυτό στις εξετάσεις όλων των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων της τελευταίας τάξης του Ενιαίου Λυκείου.

Στους κατόχους απολυτηρίου παλαιού τύπου ή άλλου τύπου Λυκείου οι οποίοι συμμετέχουν το έτος αυτό στις εξετάσεις όλων των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων της τελευταίας τάξης του Ενιαίου Λυκείου , προκειμένου να αποκτήσουν δικαίωμα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με το νέο σύστημα.

Η βεβαίωση πρόσβασης χορηγείται μόνο σε πρωτότυπη έκδοση και αντικαθίσταται κάθε φορά που ο κάτοχός της συμμετέχει στις εξετάσεις των μαθημάτων της τελευταίας τάξης του Ενιαίου Λυκείου που εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο, επιδιώκοντας τη βελτίωση των βαθμολογικών στοιχείων που λαμβάνονται υπόψη για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Για να συμμετάσχει απόφοιτος στις τελικές εξετάσεις των μαθημάτων της τελευταίας τάξης του Ενιαίου Λυκείου, υποβάλλει αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές μαζί με την πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης, διαφορετικά δεν γίνεται δεκτή η αίτησή του.